خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جایگزینی مواد شیمیایی معدنی با نمونه‌های جدید

مقالات شیمی دسامبر 8, 2016

ثمن رحیمی‌راد – گروه معدن: ابداعات مربوط به معدن و صنایع معدنی به مواد شیمیایی که در این صنعت به کار گرفته می‌شود نیز کشیده شده و انتظار می‌رود ابتکاراتی که در این زمینه انجام می‌شود به افزایش بازدهی فعالیت‌های معدنی و کاهش اثرات مخرب زیست‌محیطی در سطح جهان بینجامد.

همچنین امید می‌رود علم شیمی بتواند راهکارهایی فراهم کند تا شرکت‌های معدنی را از محاصره قیمت‌های پایین اقلام معدنی و حواشی این کاهش قیمت درآورد. به گزارش صمت به نقل از ماینینگ-فناوری، کاربرد مواد شیمیایی در صنایع معدنی به رشد و تکامل این صنعت، ارتقای تکنیک‌های استخراج و افزودن حجم تولید موادی مانند روی، سرب، مس و نیکل می‌انجامد. در چنین شرایطی امید می‌رود فعالیت‌هایی که در واحدهای آراَنددی (پژوهش و توسعه) کارخانه‌های معدنی انجام می‌شود، بتواند به تجاری‌سازی راهکارهای شیمیایی جدیدی منجر شود و در نهایت به اینکه مواد شیمیایی پرخطر مانند سیانید از چرخه فعالیت‌های معدنی خارج شود و طبیعت از اثرات زیست‌محیطی آن در امان بماند برسد. گِرَندویوریسِرچ، موسسه‌ای امریکایی و فعال در زمینه مشاوره در مدیریت کسب و کار است که تابستان گذشته در گزارشی درباره بازار مواد شیمیایی معدنی اعلام کرد تا سال ۲۰۲۴ میلادی برابر با ۱۴۰۲ خورشیدی، ۳۸ میلیارد دلار بر ارزش بازار مواد معدنی افزوده می‌شود. گِرَندویوریسرچ همچنین اشاره می‌کند به اینکه انتظار می‌رود ابزارآلات اکتشافی معدن نیز سالانه ۶/۵ درصد رشد داشته باشند و شرکت‌های معدنی را وادارند به دلیل ذخایر خالی شده از مواد معدنی به استخراج در اعماق بیشتر روی آورند، در حالی که در صورت استفاده از مواد شیمیایی خنک‌کننده و موادی که مانع خوردگی مواد معدنی می‌شوند، بهره‌وری تولید نیز افزایش می‌یابد. این موسسه در ادامه شرکت‌های بسف، شورون‌فیلیپس، اس‌ان‌اف‌فلومین، سایتک و اَشلند را به‌عنوان بازیگران کلیدی در صنعت بسیار پراکنده مواد شیمیایی معدنی معرفی می‌کند.
دستاوردها
درحال‌حاضر در نتیجه تلاش‌هایی که تاکنون در زمینه تولید مواد شیمیایی مفیدتر انجام شده، بوراکس به سرعت دارد جایگزین جیوه می‌شود و به‌عنوان روشی جدید در استخراج طلا در مقیاس کوچک به کار می‌آید. به عنوان یک نمونه شرکت معدنی استرالیایی اوروکوبره این ماده را به کار می‌گیرد، این شرکت لیتیوم را هم به عنوان یک عنصر حیاتی در باتری‌های تجهیزات الکترونیکی عرضه می‌کند و میزان تولید لیتیوم آن به ۱۰هزار تن در سال رسیده است. همچنین برای استفاده از گرافیت در باتری تولیدکنندگان یک گرافیت ورقه‌ای درست می‌کنند و آن را به صورت یک گرافیت کروی در اندازه یک میکرون با ناخالصی‌های نامتناقض و محدود در باتری به کار می‌برند. استفاده از آب اکسیژنه و اسیدهیدرولیک برای استخراج طلا از مواد الکترونیکی نیز راهکار دیگری است که در این زمینه به کار گرفته می‌شود. این دو ماده برای استخراج طلا از مواد الکترونیکی به کار گرفته می‌شوند. در واقع در لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های هوشمند از طلا برای اتصال اجزای مختلف استفاده می‌شود به طوری که یک گوشی معمولی تلفن همراه حدود ۰/۲ گرم طلا در اختیار دارد و در فناوری‌های قدیمی‌تر مانند ابزار تصویربرداری صنعتی در هر دستگاه حدود ۵۶ گرم طلا وجود داشت. در تلفن‌ها بیشتر طلا در سیم‌کارت، برد اصلی و اجزای ریزتر در پشت صفحه ال‌سی‌دی استفاده می‌شود که با یک آهن‌ربا می‌توان طلا را از قطعات فولادی جدا کرد. در یک مقیاس بزرگتر در عملیات استخراج طلا و اورانیوم از وسایل الکترونیک از آب اکسیژنه استفاده می‌شود. در ادامه جریان جایگزینی مواد شیمیایی مفیدتر در استخراج مواد معدنی می‌توان به سدیم سیانید اشاره کرد، سیانید علاوه بر اینکه اثرات زیست‌محیطی کم‌اثرتری دارد، امکان استخراج طلا را از کانی‌های کم‌ارزش فراهم می‌کند. در ماه ژوئن گذشته برابر با خرداد سال جاری مرکز پژوهشی استرالیایی سی‌اس‌آی‌آراُ اعلام کرد که بکارگیری فرآیند تیوسولفات عاری از سیانید که توسط این شرکت ارائه شده است، به ارزش سهام شرکت بریک‌گلد، بزرگترین تولیدکننده طلای جهان در ایالت نوادای امریکا افزوده است. در این فرآیند سیانید جایگزین تیوفسفات به‌عنوان یک ماده غیرسمی می‌شود که در نتیجه به کاهش ریسک‌های زیست‌محیطی می‌انجامد و فرصت فعالیت‌های بیشتر تولید طلا را در کشورهایی که استفاده از سیانید در استخراج طلا ممنوع است، فراهم می‌کند. دیگر ظرفیت‌های جایگزینی برای سیانید شامل می‌شود فرآیند هابرگُلد که شرکت فناوری هابر می‌گوید؛ هم غیرسمی است و کاربردی‌تر از حلال‌های رایج مانند جیوه و سیانید. به علاوه گفته می‌شود فرآیندهای سنگ‌شویی بیوکاتالیزی نسبت به سیانید ۲۰۰ مرتبه کمتر سمی است.

ارسال نظر

  • فروش انواع غلظت دهنده ها (HPMC،MHEC ، HEC، CMC) با ویسکوزیته های مختلف

    با در ژانویه 20, 2021 - 0 نظرات

    معرفی غلظت دهنده های سلولزی(محصول،پودر) غلظت دهنده های سلولزی(برموکل)بر پایه (پودر)MHEC & HPMC با کاربرد مصرف در ملات های پودری (Dry Mix) پایه سیمانی و یا گچی همانند ملات های ترمیمی، ملات های ضد آب کننده، انواع گروت ها، چسب کاشی و  (hpmc،hec،honest)…   hpmcهیدروکسی پروپیل متیل سلولز  کاربرد زیادی در صنعت دارد.و به خاطرخاصیت […]

error: Content is protected !!